3. Kongres „Zdrowie Polaków”, którego współorganizatorem był Komitet Nauk Klinicznych, był największym interdyscyplinarnym spotkaniem 2021 roku, merytorycznie odnoszącym się do najważniejszych problemów ochrony zdrowia i osiągnięć polskiej medycyny. W ciągu dwóch dni (25-26 października) w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach odbyło się 8 debat plenarnych, 12 sympozjów satelitarnych, 55 paneli eksperckich i 46 wykładów. W sumie w kongresie wzięło udział ponad 500 wybitnych naukowców i ekspertów medycyny, ochrony zdrowia, przedstawicieli parlamentu, urzędów centralnych, samorządów, środowisk akademickich, edukacji, kultury, sportu i mediów. Obrady miały charakter hybrydowy –   dyskusje i wykłady transmitowane na sześciu kanałach zgromadziły tysiące zainteresowanych. Pliki z nagraniami sesji dostępne są na stronie internetowej kongresu  http://kongres-zdrowiepolakow.pl/    

Kongres odbył się pod hasłem „Zdrowie Polaków, zdrowie każdego z nas to największy kapitał i największa inwestycja na przyszłość”. Celem 3. edycji tego wydarzenia było określenie strategii działania różnych instytucji państwowych, samorządowych, naukowych, klinicznych oraz grup ekspertów, organizacji pacjentów, które miały, mają, a w szczególności będą miały wpływ na kondycję naszego społeczeństwa, budowanie w nim postaw prozdrowotnych i wspieranie solidarności międzypokoleniowej, a także pokazanie współczesnych możliwości medycyny oraz potencjalnych zagrożeń dla zdrowia i życia. Celem wielu wystąpień było w pierwszej kolejności przekazanie wskazówek dotyczących dbania o własne zdrowie, zaleceń dla pracowników ochrony zdrowia oraz dla społeczeństwa, które wynikają z aktualnego zagrożenia COVID-19.

Podczas otwarcia Kongresu prof. T. Grodzki, Marszałek Senatu RP poparł działania organizatorów.
M. Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP wskazała, że motto kongresu wyraźnie wyznacza perspektywę, w której będą toczyć się liczne debaty i dyskusje. Kapitał ten trzeba systematycznie i z wytrwałością budować w porozumieniu różnych środowisk, sił politycznych i społecznych. Wicemarszałek Sejmu RP P. Zgorzelski wskazał, że inicjatywa 3. Kongresu „Zdrowie Polaków” to niezwykle cenne przedsięwzięcie, tworzy bowiem przestrzeń do wymiany myśli różnych środowisk – ekspertów, naukowców, decydentów, pacjentów. Prof. R. Zabielski, wiceprezes PAN, przypominając podczas uroczystego otwarcia liczne działania PAN na rzecz zdrowia Polaków w ciągu ostatniego roku, nawiązał do wydanej ostatnio przez Komitet Prognoz PAN monografii pt. „Zmiana klimatu – skutki dla polskiego społeczeństwa i gospodarki”. (…)  Postulował, aby podczas kolejnych kongresów szerzej odnieść się do tych problemów. Podkreślił, że czyste środowisko, czysta woda i zdrowa żywność są niezwykle ważne w profilaktyce zdrowotnej. Należy edukować społeczeństwo, aby mądrzej inwestowało w zdrowie, a szpital traktowało jako ostateczność – zakończył swoje wystąpienie.

Podczas kongresu miało miejsce ponad 500 wystąpień, co przełożyło się na ponad 100 godzin nagrań. Ukazało się kilkaset doniesień prasowych i internetowych, a relacje i inne materiały pokongresowe miały ponad 42 tys. odbiorców na Facebooku. W ramach podsumowania 3. Kongresu „Zdrowie Polaków” opracowano raport pod redakcją prof. H. Skarzyńskiego, zawierający rekomendacje odnoszące się do najważniejszych problemów obecnego systemu ochrony zdrowia. Raport będzie dokumentem pomocnym w wytyczaniu kierunków zmian w polskim systemie opieki zdrowotnej i zdrowiu publicznym.

Podobnie jak w ubiegłym roku Kongres był wspólną inicjatywą Komitetu Nauk Klinicznych PAN, Rady Głównej Instytutów Badawczych, Światowego Centrum Słuchu IFPS, Instytutu Narządów Zmysłów oraz licznych uniwersyteckich zespołów ekspertów, towarzystw naukowych, organizacji pozarządowych i specjalistów z wielu dziedzin.

Członkowie Komitetu Nauk Klinicznych PAN zorganizowali 16 paneli eksperckich.